Prevét - na toaletu cestou po mostě

1.6.2016

Dnes se opět podíváme zpátky do historie, konkrétně na řešení středověkých toalet, které byly součástí hradů. Navážeme tak na články o retro koupelnách a poodkryjeme vývoj této, často mýty omývané, oblasti. Dorint přináší nejen špičkové koupelnové vybavení, ale také nevšední informace z historie – tentokrát na téma prevéty.

Prevéty a výsernice

Řešení hygienických požadavků na středověkých hradech pomocí tzv. prevétů (nebo-li výsernic) je dostatečně známé a stává se vděčným tématem průvodců ozvláštňujících výklad často těžko uvěřitelnými historkami. Takové zařízení mohlo celkem uspokojit potřeby rodiny hradního pána, případně nepočetné posádky.

Co když byl však hrad spíše opevněným klášterem s posádkou několika desítek (někdy stovek) mnichů-rytířů, nepočítáme-li ostatní obyvatele hradu? Větší množství jednoduchých prevétů by jistě přinášelo nemalé potíže. Není obtížné představit si, jak by v takovém případě vypadalo nejbližší okolí hradu a jaké každodenní utrpení by to obyvatelům přinášelo.

Dansk a monumentální cesta na toaletu

Dansk - latrínová věž na hradě v Prusku

Řád německých rytířů (celým jménem Řád bratří německého domu Panny Marie v Jeruzalémě) na svých hradech v Prusku přišel s originálním řešením. Veškeré odpadky a nečistoty odvedly mimo hrad pomocí z pláště hradeb vysunuté latrínové věže nazývané Dansk.

Věž umístěná nad řekou, potokem či alespoň odpadní strouhou, byla kvůli výškovému rozdílu spojená s hradem pomocí mostu. Že takové latrínové věže mohli často dosáhnout impozantních rozměrů, dokládá příklad kdysi významného hradu Marienwerder (dnes Kwidzyn v Polsku). 

Dansk, který má sám o sobě rozměry hlavní věže průměrného šlechtického hradu, je přístupný po monumentálním cihlovém mostě, který spíš připomíná železniční viadukty 19. století.

Dansk v Čechách

V Čechách můžeme dansk vidět na královském hradu Točník. Zdejší odpadní věž sloužila pouze králi a jeho nejbližšímu okolí, a proto jsou její rozměry, v porovnání s pruskými hrady, nepatrné. Věž dnes připomíná spíše mělký rizalit, u jehož paty je dodnes zachovalé vyústění odpadní šachty tohoto neobvyklého řešení středověkých hygienických potřeb.

Zajímá vás o historii hygieny více? Podívejte se na další zajímavé články. Chcete se vrátit do současnosti a prohlédnout si či pořídit něco moderního? Klikněte zde nebo nás rovnou navštivte!